Pazartesi, Mart 05, 2007

Ir77's Labs

Güncelleme (9 Mart 2007) :

  1. Blog'a Google araması ekledim, kendisini sağda bulabilirsiniz. Sadece blog kısmında değil bütün sitede arıyor ve bence epey kullanışlı oldu.
  2. Blog kısmına Snap Preview desteği ekledim. Bu benim için de yeni bir şey oldu. Ama kısaca şöyle çalışıyor, eğer bu blogda ahmetaltay.net harici bir yere bağlantı verirsem, bağlantı yazısının hemen sonunda küçük bir simge çıkıyor. Eğer fare ile onun üstüne gelir yarım saniye kadar beklerseniz, o bağlantının küçük bir önizlemesini görebiliyorsunuz.
:) Yok artık Google Labs, YouTube Labs bunlara rakip olmak gibi uzaktan yakından bir amacım yok ama elimden geldiğince neler oluyor bitiyor ve neler yeni olabilir üzerine kısa bir yazı yazmak istedim.

Madde madde gidelim efendim gerçekçi olsun:

  1. Picasa destekli resim galerileri ile daha zengin bir içerik sunmak. (İyileştirilmiş kullancı deneyimi desem daha mı hoş dururdu? :p) Bu konuda en büyük çekincem, bu sitenin içeriğini elimden geldiğince kendi bilgisayarımda yerel olarak yedekliyemiyorsam rahatsız oluyorum. Ayrıca resimleri paylaşmak fikri de hoşuma gitmiyor, bakalım artık.
  2. Google Apps'e yakında bakıyorum bu aralar. Eğer bu site için uygun bir şey bulursam ekleyeceğim. Ama bu uygulamalar daha çok kullancı kitlesi olan web sitelerine hitap ettiği için buraya pek uygun değiller. (Yine de kendi emaillerimi gmail destekli hale getirmek kendim için hoş bir fikir olabilir.)
  3. Siteye ve blog'a google araması eklemek. Bu sanırım artık gerekli bir şey olmaya başladı.
  4. Deneysel olarak bir wiki kurdum. www.ahmetaltay.net/wiki adresinden erişebilirsiniz. Dediğim gibi şu an sadece deneysel. Öncelikli amacım, buradan bu işi 11fenc grubuna kaydırmak. Ama tabi bunun için teknik problemlerden önce çözülmesi gereken alakalı alakasız pek çok başka problem var. Yine de bu wiki işlevsel ve kullanıma hazır. Lütfen gidip değiştirmekten çekinmeyin, kafanıza göre takılın. Ama gelecekte de orada olacak mı henüz karar vermedim. Belki de kişisel not defterim olarak kullanabilirim.
  5. Blogger'ın etiket desteği ile mutlaka ilgileneceğim ve öncelikli amacım yan tarafta etiketlere göre bir sıralama eklemek.
  6. Giriş sayfasında bir tasarım değişikliği ve siteyi saran Flash animasyonlarını yenilemek/azaltmak/iyileştirmek...
Şimdilik bunlar var aklımda. Elimde değiller ama aklımdalar, bakarsınız bir gün hayata da geçerler. Kendimce altın kural olan önce içerik sonra biçim felsefesinden fazla uzaklaşmadan elimden geldiğince yenilikler yapabilirim, yapmayadabilirim.

Başka bir yazıda -değişik bir biçimde bile olsa- görüşmek üzere...

Hiç yorum yok: